Uponor PEX torud said 50 aastaseks

oktoober 11, 2022
PEX-Anniversary-key-visual

Vastupidav, mitmekülgne ja innovatiivne

1972. aastal tõi Uponor turule esimesed PEX-torud kogu maailmas ja muutis sellega kogu tööstust. 50 aastat hiljem on torud osutunud vastupidavateks ja mitmekülgseteks ning mitte ainult ei ole turul alles, vaid on jätkuvalt aluseks edasistele jätkusuutlikele uuendustele.

  • Uponor tutvustas ristseotud polüetüleentorusid (PEX) 1972. aastal
  • PEX-torud on vastupidavad, korrosioonikindlad ning kergesti paigaldatavad ja käsitsetavad
  • Uponor tõi 2022. aastal turule esimesed bio-baasil PEX-torud PEX Blue sarja torud


1972. aasta septembris oli Uponor (endise nimega Wirsbo) esimene tootja maailmas, kes tõi turule ristseotud polüetüleentorud ehk lühidalt PEX-torud – tööstuse mängumuutja. Viimase 50 aasta jooksul on vastupidav ja korrosioonikindel materjal silma paistnud enda painduvusega ja osutunud väga mitmekülgseks: talub kuni 95°C temperatuuri ja sobib mitmesuguseks otstarbeks. Esmakordselt põrandaküttes kasutusele võetud PEX-torusid kasutatakse tänapäeval peamiselt kütte- ja jahutussüsteemides, kraanivee- ja radiaatoriühendustes.

 

Mitmekülgne ja lihtsalt paigaldatav tööstusstandard

Materjali painduvus muudab paigaldamise eriti lihtsaks: torud tarnitakse suurte rullide või kastidena ning neid saab vastavalt individuaalsetele vajadustele kohapeal lõigata. Lisaks silmapaistvatele keemilistele ja hügieenilistele omadustele on PEX-il ka soojusmälu, nn mäluefekt, mis võimaldab kiiret ja turvalist ühendust Uponor Quick & Easy liitmikega, mis toodi turule 1994. aastal: pärast laiendamist kahanevad torud liitmike ümber tagasi algsesse suurusesse.

„Meie PEX-torud olid 1970. aastatel murrangulised ja sellest ajast peale on need olnud edulugu,“ ütleb Luca Schiavio (Uponori tooteturunduse juht). “Nad on seadnud tööstusele standardi ja kujundanud seda aastakümneid ning tänaseks on üle maailma paigaldatud enam kui kuue miljardi meetri jagu joogivee-, kütte- ja kiirgusseadmete jaoks mõeldud PEX-toru. Sellega on Uponor püstitanud rekordi, mis püsib jätkuvalt.”

Jätkuvad uuendused: PEX Pipe Blue

Isegi 50 aastat pärast esmast turuletoomist jätkavad Uponor PEX torud uuendusi ja kiirendavad jätkusuutlikkust. Selle aasta alguses tõi Uponor turule PEX Pipe Blue, maailma esimesed bio-baasil PEX-torud, millel on ISCC sertifikaat, mis põhineb massibilansi lähenemisviisil. Võrreldes fossiilpõhiste PEX-torudega on nendel torudel kuni 90% väiksem CO2 jalajälg, säilitades samal ajal sama suure jõudluse, funktsionaalsuse ja kvaliteedi. Tänu väiksemale CO2 jalajäljele võimaldavad Uponor PEX Pipe Blue ehitusprojektid olla jätkusuutlikumad.